Vlast poziva na dijalog o rudniku litijuma, a obračunava se sa kritičarima u svojim redovima

Vesti 09. avg 202421:03 24 komentara

Poslednjih dana predstavnici vlasti često pozivaju na dijalog koji se tiče otvaranja rudnika i iskopavanja litijuma. Kakve su šanse za to, ako se zbog kritika projekta Jadar odriču čak i "svojih" ljudi? Na svojoj koži to je osetio v.d. direktora Srbijašuma Igor Braunović, koalicioni patner Socijalističke partije Srbije.

Tanka je linija između v.d .statusa i nikakvog statusa baš kao što je, što kaže Igor Braunović, smenjeni direktor JP „Srbijašuma“, „od litijuma do litija tanka linija“, upozoravajući „vodite računa šta radite“.

I vodilo se računa – sedam godina gazdovanja Srbijašumama posečeno je u sekundi.

Pitanje N1 upućeno Braunoviću, da li je kritika kopanja litijuma bila jedini, isključivi, razlog za njegovu smenu ili je bilo i drugih razloga i kojih konkretno, ostalo je bez odgovora.

To javno preduzeće koje je godinama bilo u rukama socijalista, neće, nekim čudom, na konkursu dobiti profesionalca za direktora. Odmah su ga preuzeli naprednjaci.

„Ovo su neke interene stvari gde se javna preduzeća tretiraju kao partijsko vlasništvo, partijski plen, gde se razrešenjem i postavljem direktora šalju političke poruke i to mnogo veze sa javnim interesom i upravljanjem javnim resursima nema“, kaže Zlatko Minić iz „Transparentnost Srbija“.

Interesantno je da je Braunović bio član komisije koju je formirala tadašnja premijerka Brnabić, a koja je trebalo da se bavi projektom Jadar, a da se on danas otvoreno protivi kopanju litijuma.

„Vlast govori hoćemo debatu, ali onda nije spremna čak ni za debatu u sopstvenim redovima. Vi nemate unutarpartijski ili unutarkoalicioni pluralizam da može nečije mišljenje da se razlikuje, odmah se seku glave“, kaže Željko Veljković, novinar TV Nova S.

Braunović je nekoliko puta optuživan za zloupotrebe u preduzeću koje je vodio, ali zbog toga nije smenjen. TV N1 je krajem 2021. u dokumentarcu „Amin za zločin“ razgovarala i sa inženjerom šumarstva Stefanom Vukićem koji je tada neosnovano otpušten iz Srbijašuma, jer je, između ostalog, ukazivao na nezakonite radnje i odbio da učestvuje u nameštanju prodaje drvne sirovine za povlašćene kupce. To su rukovodioci gazdinstava tražili od zaposlenih, a sve je bilo zabeleženo audio snimcima.

Danas inženjer Vukić, kaže da je od nekadašnjih kolega iz Srbijašuma dobio informacije šta su planovi naprednjaka s tim preduzećem.

„Od 1. septembra JP Srbijašume prelazi u akcionarsko društvo, a to znači da će sve šume ići pod koncesiju. Mislim da je novi direktor Krsto Janjušević, koliko sam upoznat, doveden upravo da to sprovede u delo“, kaže Vukić.

Iz Transparentnosti Srbija poručuju da je Braunović bio samo jedan od 29 direktora javnih preduzeća koji se nalaze u nezakonitom položaju, s obzirom na to koliko im traje v.d. status.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare