Vučić neće u Brisel turistički, Kurti priča o priznanju, a Srbi s Kosova u mraku

author
Emina Kovačević
09. feb. 2023. 19:12

Bez predaha u diplomatskim naporima zapadnih diplomata u nameri da do kraja godine "izguraju" sporazum Beograda i Prištine. Sa tim ciljem, evropski predstavnik za spoljnu politiku Žozep Borelj očekuje da će za nekoliko nedelja ugostiti predsednika Vučića i premijera Kurtija u Briselu. Predsednik Srbije odgovara da u Brisel ne želi turistički, odnosno pre nego što mu "isporuče" Zajednicu srpskih opština.

Dan je počeo sastankom sa ambasadorima kvinte pri OEBS-u i predstavnicima Sjedinjenih država, Velike Britanije, Nemačke, Francuske i Italije u Srbiji.

"Oni su meni rekli šta misle o Kosovu, ja sam njima rekao šta mislim o Kosovu i Metohiji i tako", rekao je predsednik Srbije Aleksandar Vučić nakon sastanka.
I tek što je u obilasku hotela u Kuršumliji sumirao utiske sa sastanka sa kvintom, stiže pozivnica iz Brisela.

"Predlog je na stolu. Pozvaću dva lidera da dođu za nekoliko nedelja nazad u Brisel kako bi definitivno izgurali taj predlog", rekao je visoki predstavnik za spoljnu politiku EU Žozep Borel.

Na to je Vučić odgovorio: "Ako mislite da me zovete u Brisel da me nagovorite da kažem Zajednica srpskih opština istovremeno sa ne znam čim ili posle ne zna čega, nemojte da me zovete. Zovete me u turizam, a nisam zainteresovan, bio sam u Briselu 200 puta. Obavestite me da su isporučili Zajednicu srpskih opština. Kad to isporuče dolazim da razgovaramo o svemu drugom".

"Neisporučivanjem" Zajednice srpskih opština Priština odugovlači proces. Da odugovlače pokušavaće i Priština i Beograd, jer javnost nije spremna za sporazum, smatra Dragiša Mijačić iz Nacionalnog konventa o EU.

"Oni imaju različite instrumente za odugovlačenje ovog procesa. Od toga da nisu konstruktivni vezano za formiranje Zajednice srpskih opština, do toga da se primenjuju jednostrani akti, jednostrane akcije. Uvek postoje instrumenti ili sukoba ili barikada. Postoji mogućnost da će jedna ili druga strana raspisati vanredne izbore. Biće jako izazovna godina, biće godina sa puno pritisaka. Možda će rezultirati sporazumom ali zaista ne može to sa garancijom da se tvrdi", kazao je on.

Mijačić tvrdi da velikih promena u ponudjenom evropskom predlogu biti neće. Niti će biti novog predloga.

"Postoje jezičke formulacije koje je moguće izmeniti, ali principi ovog nacrta sporazuma su jasni i mislim da ih je jako teško promeniti", ocenio je.

O principima, ponuđenim formulacijama i njihovom značenju, oni kojih se to najviše tiče nagađaju. Jer Srbima sa Kosova niko nije objasnio šta znači evropski plan i šta je s tim u vezi plan zvaničnog Beograda.

"I sada vlada jedan potpuni defetizam koji uglavnom navodi ljude, i to mnogobroje ljude pogotovo sa severa Kosova, da priča zapravo i nema više smisla i da će jedan dobar deo odlučiti da spakuje kofere i potraži sreću ili u centralnoj Srbiji ili negde vani", govori Miodrag Milićević iz NVO Aktiv.

U međuvremenu, tumačenje stiže iz Prištine. Poslanicima kosovskog parlamenta Aljbin Kurti rekao je da francusko-nemački predlog sadrži paragrafe koji se odnose na de fakto priznanje.

Teme

Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?

Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare

Pratite nas na društvenim mrežama