„Vučić pravna, a Brnabić prava neznalica“: U kojim slučajevima predsedniku prestaje mandat

Vesti 03. avg 202419:11 26 komentara

Ustav Srbije propisuje tri jasna slučaja u kojima predsedniku republike prestaje mandat: da dođe vreme i mandat istekne, da sam podnese ostavku ili da ga Skupština razreši. Ono četvrto - a to je referendum o opozivu predsednika - propisuje sam Vučić. Zašto najbolji student Pravnog fakuleta pokazuje toliko pravničko neznanje?

I svi srpski pravnici i svi profesori Pravnog fakulteta da se skupe na jednom mestu ne bi najboljeg studenta prava uverili da je u krivu, jer on čovek voli i želi referendum o svom opozivu, iako to pravno nije moguće. Evo će godina otkad se nudi, a da od juna 2023. do avgusta 2024. do u slovo govori isto.

„Samo podnesite, evo vas ima 85 (poslanika u Skupštini), ne morate ni 85, donesite 70 potpisa“, rekao je predsednik u junu prošle godine.

„Ne možete ni 75, skupite 70. Daćemo vam sve što je potrebno za 2/3“, rekao je 1. avgusta ove godine.

„Ja ću vam dobaciti do dve trećine“, rekao je u junu 2023. godine.

„Obezbediću vam ja ostatak potpisa i idemo pre kraja godine na referendum o opozivu predsednika“, ponovio je 1. avgusta ove godine.

Pročitajte još

„Ja bih, da budem iskren, najviše voleo taj referendum za predsednika. Da vidite kako će da prođu“, rekao je u junu prošle godine.

TV Prva: Vi volite to.

Vučić: Obožavam.

TV Prva: Volite to izjašnjavanje građana, merenje na izborima.

Vučić: Ja uvek to volim najviše.

Tu vrstu ljubavi Ustav Srbije nažalost ne predviđa. Ili najbolji student Pravnog fakulteta čita između redova.

„Nesporna činjenica da je Aleksandar Vučić pravna neznalica. Tvrdeći da postoji mogućnost referenduma o njegovom opozivu on apsolutno pokazuje da ne zna šta piše u Ustavu i apsolutno pokazuje pravničko neznanje“, kaže advokat Nikola Lakić.

„Zamoliću svog prijatelja Miloša Vučevića da poslanici SNS prihvate taj zahtev i da se ide u proceduru opoziva predsednika republike, koja mora da prođe referendumsku proceduru sa odgovorom da ili ne, ili za ili protiv. Sve što sam vam rekao je baš u skladu sa Ustavom“, rekao je Aleksandar Vučić 1. avgusta.

U skladu je, ali sa starim Ustavom koji je tu mogućnost predviđao i koji je 2006. prestao da postoji. Po novom, predsednik može biti razrešen samo ukoliko povredi Ustav. Postupak za njegovo razrešenje pokreće se na predlog najmanje jedne trećine narodnih poslanika, nakon čega Ustavni sud ima rok od 45 dana da se izjasni da li je predsednik povredio Ustav. Konačna odluka je na Narodnoj skupštini koja razrešava predsednika tek ako za to glasaju najmanje 2/3 poslanika. Ova računica ne dopire ni do predsednice Narodne skupštine, jer ona i dalje čeka da opozicija zatraži Vučićev opoziv.

„Umesto potpisa, uprli preko tajkunskih medija da objasne narodu kako „nije opoziv, već razrešenje“ (nije šija, nego vrat), rekla je predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić.

„Naravno da nije isto i naravno da nije ni šija ni vrat, Ustav Srbije je najviši pravni akt u ovoj državni i njega moraju da poštuju svi. Za razliku od Aleksandra Vučića koji se školovao i imao visoke ocene na fakultetu, situacija s Anom Brnabić je totalno drugačija. To je osoba koja se nije školovala, skromnog obrazovanja i ona ne govori ono što misli, ona govori samo ono što joj Aleksandar Vučić kaže da treba da kaže“, kaže Lakić.

Tako je, kaže naš sagovornik, Vučić pravna, a Brnabić prava neznalica. Za referendum o smeni predsednika ni Dragan Đilas nema drugu reč do – budalaština, i zato poziva Vučića, kako kaže, na jedini časni potez u ovom trenutku.

„Vučić je sam rekao da njemu nije važno da li će otići sa funkcije sada ili 2027. godine. Pošto njemu nije važno da li je predsednik, a građanima je mnogo važno da nije, najbolje je da podnese ostavku i prihvati činjenicu da mu narod ne daje podršku za politiku koju je želeo da sprovede“, rekao je predsednik SSP Dragan Đilas.

Pričom o sebi Vučić pokušava da pobegne od priče o litijumu, ali u tome neće uspeti – kaže predsednik Novog DSS Miloš Jovanović. I kao poslanik i kao profesor prava – tvrdi – jedini obavezujući referendum je onaj narodni – kroz proteste koji se održavaju širom Srbije.

Pročitajte i

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare