Slučaj "Ribnikar" i dežurstva koja su mimo zakona: Na šta ukazuje zaštitnik građana

Zaštitnik građana je saopštio da je obustavljen ispitni postupak ocene zakonitosti i pravilnosti rada Ministarstva prosvete zbog angažovanja učenika za dežurstvo za vreme trajanja nastave, pošto je utvrđeno da akt Ministarstva prosvete ne propisuje dežurtvo učenika. Od Ministarstva je zatraženo da o tome obavesti sve školske uprave, što je ono i učinilo, saopštio je Zaštitnik.
Zaštitnik građana je postupak za ocenu ustavnosti i zakonitosti pokrenuo na sopstvenu inicijativu, a posle masovnog ubistva u Osnovnoj školi “Vladislav Ribnikar” 3. maja ove godine, kada su među ubijenima bile i učenice koje su tog dana dežurale u holu škole.
Postupajući po zahtevu Zaštitnika građana, Ministarstvo je dostavilo Uputstvo za izradu akta kojim ustanove obrazovanja i vaspitanja propisuje mere, način i postupak zaštite i bezbednosti dece i učenika, koji je usvojen krajem maja prošle godine.
U tom uputstvu nigde se ne pominje dežurstvo učenika, što znači da u navedenim ustanovama nije moguće uvesti dežurstvo učenika za vreme nastave.
„Međutim, tragičan događaj od 3. maja ove godine, na žalost, pokazao je da praksa u nekim školama u našoj zemlji i dalje predviđa dežurstvo učenika. Stoga je Zaštitnik građana zatražio da Ministarstvo preko nadležnih školskih uprava obavesti sve škole da dežurstvo učenika u toku nastave nije dozvoljeno i da je nezakonito, a da one ustanove koje to imaju, odmah prekinu sa tim“, navodi se u saopštenju Zaštitnika građana.
Dodaje se da je Ministarstvo prosvete obavestilo Zaštitnika da je svim direktorima škola prosledilo akt u kome je ukazano da Uputstvo propisuje da ustanova utvrđuje raspored dežurstva zaposlenih, a ne i učenika, koje zaposleni treba i da zaštite.
Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?
Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare
Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?
Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare
NAJČITANIJE
Oglas
Oglas
Najnovije
Oglas
Oglas
Oglas