Ivan Ninić: Korupcija toliko uzela maha da je postala svakom prihvatljiva

author
N1 Beograd
04. maj. 2025. 16:18

"Pojavni oblici korupcije pre 20 godina i danas su isti, samo što je danas toliko uzela maha da je svakome prihvatljiva i da nema odgovornosti", izjavio je u emisiji "Da sam ja neko" advokat Ivan Ninić. Društveni procesi se dešavaju sporo, i ne dešavaju se na bolje, već na gore, ocenjuje.

Još kao student, bio je zaposlen u Narodnoj skupštini Republike Srbije. Nakon toga, godinu dana je proveo u privatnom sektoru. U isto vreme je sarađivao sa anti-korupcijskim portalom "Pištaljka", na kom je objavio više od 90 tekstova vezanih za slučajeve krupnih zloupotreba javnih finansija. Jedan je od autora “Korupcijske mape sistema javnih nabavki”. Bio je i edukator u obuci mladih novinara istraživača i povremeni konsultant Saveta za borbu protiv korupcije. A, sve je počelo u srednjoj školi, kada je prvi put primetio zloupotrebu javnog novca od abonentskih knjižica i đačkog dinara. Ivan Ninić, advokat, i dalje veruje u snagu malih ljudi koji čine velika dela.

“Imam 37 godina i ja sam sa jednim rancem 2003. godine došao u Beogradu. Nisam prevalio veliki put… Došao sam iz Lazarevca. Upisao sam srednju školu, kupio sam kartu Beograda na trafici autobuske stanice, jedan flomaster… I dan-danas imam tu kartu. Čuvam je za uspomenu, da pokažem deci. Pošto nije bilo interneta, sednem na klupu i proučavam Beograd”, kazao je Ivan Ninić u emisiji Da sam ja neko. 

Godina kada je došao u Beograd, kako kaže, bila je mračna, ali i početak njegovog "osvajanja Beograda".

"To je bilo baš mračno vreme, policajci sa dugim cevima pred svim javnim institucijama patroliraju ulicom. Baš je onako bila neka jeza te 2003. i sećam je se sa gorkim ukusom. To je početak "osvajanja" Beograda, ali i spoznaja načina funkionisanja društva i institucija", dodao je advokat.
Nije umoran, kako navodi, ali društveni procesi se sporo dešavaju. Ipak, radi ono što voli i to je za njega način života.

"Nisam umoran, ali sve što se dešava vidim kao neko trajno trpno stanje. To nekad natera čoveka da se preispituje ‘dokle će ovo trajati’. Sporo se dešavaju društveni procesi, i ne dešavaju se na bolje, već na gore... Izvesno je da radim ono što volim, a ljubav prema profesiji je ono što čoveka može da pokrene. Nije advokatura za mene zanimanje, ona je za mene način života. Ja nemam radno vreme, sam sam svoj majstor i biću uspešan onoliko koliko budem posvećen ka rezultatu”, kazao je Ninić.

U fokusu mu je "čovek sa malim problemom" i moto mu je "ako hoćeš da pobediš, ne smeš da izgubiš".

"U fokusu mi je čovek koji sedi naspram mene, sa svojim malim problemom. Tu više nije pitanje zarade ni profita, tu isplivava ono ljudsko i ja delim bol i patnju porodice i tražim način da im pomognem... Pravda je naš dugoročni cilj", dodao je on.

Advokat je u "Da sam ja neko" objasnio i zašto je odabrao advokaturu kao zanimanje.

"Ja sam brzo shvatio da su i sudije i tužioci na udaru sistema i da se susreću sa ozbiljnim izazovima. Tako da smatram da ne bih mogao da sastavim duže od sedam dana na tim pozicijama, sa svojim temperamentom. Ja sam se s tim pomirio i izabrao sam drugi put", kazao je.

Svoj prvi slučaj dokazao je još u srednjoj školi.

"Te abonentske knjižice imaju tri listića - doručak, ručak i večera. One su banalne, banalna cena je bila 100 dinara. Ja sam primetio da nas neko zakida na tim knjižicama. Međutim, to kad se sabere, to je bilo nekih 2.000.000 dinara, 1.100 đaka koji dolaze u Beograd i koriste uslugu ishrane u domovima. To je praksa koja se ustalila… Ja sam pred Budžetskom inspekcijom Ministarstva finansija i pred tužilaštvom dokazao da se sprovodi organizovana pljačka, jer se neosnovano pribavlja novčani iznos koji se koristi za nezakonitu potrošnju. Smenjeni su sa funkcija i novac su morali da vrate”, naveo je Ninić.

Korupcija je danas, kako kaže, uzela takav mah, da je postala prihvatljiva.

"Pojavni oblici korupcije pre 20 godina i danas su isti, samo što je danas toliko uzela maha da je svakome prihvatljiva i da nema odgovornosti. Ne vidim razliku. Danas su društvene mreže doveli do toga da informacija dođe do krajnjeg korisnika za kraće vreme, ali osećaj sramote nije prisutan u društvu”, zaključio je on.

Teme

Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?

Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare

Pratite nas na društvenim mrežama