Šta je Hočkinov limfom i kako ga lečiti?

Zdravlje 20. okt 201609:45 > 10:01
N1

Prema podacima Globalnog registra za rak, u Srbiji se svake godine javi oko 200 novih slučajeva Hočkinovog limfoma, najčešće između 15 i 35 godine života tj. kod mladih osoba, pri čemu se beleži trend sve ranijeg javljanja bolesti.

Hočkinov limfom je relativno redak malignitet i procenjuje se da je njegova incidenca dvadeset puta manja u odnosu na karcinom pluća i sedam puta manja u odnosu na ne-hočkinske limfome, te je svrstan u grupu retkih bolesti.

Specijalista hematolog Slobodan Marjanović kaže da ova bolest može biti potencijalno izlečiva, u zavisnosti od stadijuma i terapije.

„Oko 80 do 85 odsto pacijenata dobro reaguje na terapiju, jedna četvrtina možda neće dobro reagovati, postoje različite prognoze kao kod svih bolesti, doktori donose plan lečenja i ukoliko se pacijent uklopi u plan lečenja priča će ići dobro“, navodi Marjanović.

On objašnjava da je Hočkinov limfom potencijalno izlečiv i da se nova i savremena terapija može naći u Srbiji.

„Ima tri bolesnika na 100.000, dobro je što ima 80 odsto koji će dobro ići. Najčešća je terapija citostaticima, uključuje se i zračna terapija, zna se koliko je ciklusa. Kod onih kod kojih ne ide dobro, ide jača terapija a iza toga se radi transplantacija matičnih ćelija od samog bolesnika. Može da se uradi jedna ili dve, a postoji i čitav niz novih lekova“, kaže on.

Simptomi bolesti su povišena temperatura, noćno znojenje, gubitak težine, zatim uvećane limfne žlezde, uvećana slezina, jetra.

Udruženje pacijenata obolelih od limfoma – Lipa predstavilo je jedinstven program edukacije pacijenata koji se, sastoji od pet video materijala. Jelena Đurić, članica Udruženja, kaže da su primetili s čim se pacijenti najčešće susreću i da su odlučili da prikažu šta se dešava u telu obolelog, kako se leči i koje su opcije, tako da se u svakom videu mogu pronaći relevantne informacije.

„Ja sam bolest otrkila kada sam imala 21 god, imala sam sve simptome, kasno sam došla i bilo je jasno o čemu se radi. Život mi se mnogo promenio, prvih godinu, dve dana život u bolnici i mnogo terapija, počnete da živite drugačijim životom“, kaže ona.

Jelena Đurić ističe da se udruženje zalaže da se na pozitivnu listu stave lekovi koji pomažu u izlečenju ove bolesti.