Aluloza – novi skriveni šećer u namirnicama koje konzumiramo

Zdravlje 30. maj 202009:48 > 09:51
Shutterstock

Aluloza je zaslađivač koji je na tržištu od 2015. godine i do sad je postigao veliku popularnost jer, po podacima Saveta za kontrolu kalorija, ima čak 90 odsto manje kalorija od običnog šećera.

Šta je aluloza?

Aluloza je prost šećer koji se prirodno nalazi u malim količinama u određenim namirnicama kao što su pšenica, smokve, grožđe, smeđi šećer, javorov sirup.  

POVEZANE VESTI

„Aluloza se takođe može proizvesti“, kaže registrovana dijetetičarka Džoan Salge Blejk i profesorka kliničke ishrane na Univerzitetu u Bostonu.

Osim što sadrži veoma malu količinu kalorija, uticaj aluloze na šećer u krvi je minimalan.

„Aluloza proizvodi minimalni porast nivoa glukoze u krvi, pa bi to moglo biti korisno za one koji imaju dijabetes i predijabetes“, kaže Blejk.

Šta znače nove smernice FDA o alulozi?

U aprilu 2019. Uprava za hranu i lekove (FDA) izdala je smernice da će se aluloza i dalje računati u ukupne kalorije u hrani, ali agencija će proizvođačima omogućiti da „primene diskreciono pravo da omoguće upotrebu revidiranog, manjeg broja kalorija.“

To znači da je sada proizvođačima dozvoljeno da koriste 0,4 kalorije po gramu aluloze prilikom određivanja broja kalorija koje potiču iz aluloze. Pre toga, aluza se računala kao četiri kalorije po gramu zaslađivača, što je isti broj kalorija koje ima običan šećer.  

„Budući da naša tela reaguju na alulozu različito u odnosu na običan šećer, FDA je donela odluku da je isključi iz deklaracije o šećerima“, objašnjava Sara Marjoram, registrovana dijetetičarka iz Atlante.

„Nauka je nedavno otkrila načine za proizvodnju aluloze u većem obimu kroz proces obrade kukuruza“, kaže Marjoram.

„Ovo otkriće je ono što ga je učinilo dostupnim kao prehrambeni sastojak. Njen ukus je nalik šećeru, što je čini vrlo svestranim sastojkom. Može se koristiti u pečenim, smrznutim ili tečnim proizvodima da bi se postigla njihova slatkoća.”

Po čemu se aluloza razlikuje od ostalih vrsta zaslađivača?

„Postoje različite vrste šećera, koje uključuju monosaharide, disaharide i oligosaharide“, kaže registrovana dijetetičarka Stefani Ambroz.

„Monosaharidi su najjednostavniji šećeri, odnosno prosti šećeri. Uključuju glukozu, fruktozu i galaktozu. Običan šećer sastoji se od glukoze i fruktoze. Kada se dva monosaharida spoje, dobija se disaharid.“, kaže Ambroz.

„Aluloza, kao prost šećer, je odlična alternativa za pojedince koji pokušavaju da skinu kilograme i da se hrane zdravije“, napominje Ambroz.

„Kalorije se brzo sabiraju ako koristite običan šećer, što znači da možete znatno smanjiti unos kalorija zamenom običnog šećera alulozom. Ona ne prouzrokuje propadanje zuba, što je još jedan problem koji se javlja kod velike upotrebe šećera kod dece i odraslih.“ 

Aluloza se nalazi na FDA listi namirnica koje su opšte prepoznate kao sigurne, oznaka poznata pod akronimom GRAS. To znači da je sastojak siguran u uslovima predviđene upotrebe, ali, kažu stručnjaci, to ne znači da ne biste trebali da budete oprezni prilikom konzumiranja.

„Iako su studije aluloze na životinjama obećavajuće, studije na ljudima su ograničene“, napominje Marjoram i dodaje:

„To je relativno nov proizvod, a mi još uvek nemamo mnogo podataka. Kada se novi proizvodi pojave na tržištu, potrošači ponekad imaju tendenciju da budu neumereni kada je konzumiranje u pitanju. Umerenost je uvek najbolji izbor.”  

Blejk kaže da bi volela da se sprovede još istraživanja.

„Važno bi bilo proučitii gornju granicu unosa aluloze u toku dana, bez ikakvih negativnih gastrointestinalnih ili bubrežnih efekata“, kaže ona.