Oprezno sa dezinficijensima, mogu da budu i štetni

Zdravlje 25. sep 202007:20 > 07:21
Shutterstock

Veliki broj ljudi je opravdano proteklih meseci zatražilo zaštitu od koronovirusa u dezinficijensima, ali nekima su ta sredstvima donela i nevolje, a njihov broj je znatno veći nego u periodu pre pandemije, pokazuju preliminarni rezultati istraživanja.

Grupa istraživača iz zagrebačkih zdravstvenih i toksikoloških ustanova analizirala je pozive primljene u hrvatskom Centru za kontrolu trovanja koji su povezani sa simptomima trovanja dezinficijensima i zapažanja objavila u onlajn časopisu „Arhiv za higijenu rada i toksikologiju“.

POVEZANE VESTI

Broj slučajeva izloženosti dezinficijensima za površine se udvostručio, sa 21 na 41 slučaj u prvih šest meseci ove godine. u odnosu na prošlu godinu, a izloženost dezinficijensima za ruke povećala se za skoro devet puta, sa pet na 46 slučajeva.

Najčešći sastojci dezinficijensa uključeni u slučajeve trovanja bili su hipoklorit / glutaraldehid, odnosno etanol / izopropilni alkohol.

Izloženost dezinficijensima za površine zabeležena je najčešće kod odraslih osoba, 56 odsto, i to kao slučajno unošenje tih supstanci u probavni sistem ili udisanjem u pluća.

Uglavnom su se pojavili  blagi simptomi poput iritacija gastrointestinalnoga ili respiratornoga sistema, dok je teško trovanje u obliku korozivne povrede gastrointestinalnoga sistema zabeleženo samo u jednom slučaju, kaže se u istraživanju.

Izloženost dezinficijensima za ruke zabeležena je najčešće kod predškolske dece, u 70 odsto slučajeva, i to kao slučajna izloženost probavnog sistema sa blagim simptomima.

Autori studije zaključuju da osnovne mere prevencije toksičnih efekata biocida trebaju da budu uključene u epidemiološke preporuke za prevenciju kovida-19.