Bela knjiga o multiploj sklerozi: Namenjena i pacijentima i lekarima

U saradnji lekara i Društva multiple skleroze Srbije, prvi put u našoj zemlji objavljena je "Bela knjiga o multiploj sklerozi", hroničnoj autoimunoj bolesti koja pogađa centralni nervni sistem i daje široku lepezu simptoma, a u uznapredovaloj fazi obolele vezuje za invalidska kolica.

Statistički podaci pokazuju da se bolest najčešće javlja kod osoba između 20 i 40 godina, žene oboljevaju dva puta češće, a tu dijagnozu u Srbiji ima oko 9.000 ljudi, kojima će pomoći Bela knjiga u kojoj će pronaći sve proverene informacije.

Koautor knjige i član Društva multiple skleroze Srbije Miloš Rokić kaže da je Bela knjiga jedan obuhvatan dokument koji je tu da apostrofira probleme koji se javljaju na medicinskom, psihološkom i socijalnom planu.

„Na neki način da ponudi rešenja za ove probleme. Namenjena je lekarima i pacijentima, strateški je sastavljena na taj način da poimamo MS kao biopsihosocijalni, a ne samo kao medicinski problem. Pisana je izmešu ostalog stručnim jezikom, koji je na neki način prilagođen laicima. Napravljena je da bude spona između stručne i laičke javnosti, a sve sa ciljem da se kvalitet života obolelih poboljša“, kaže.

Kaže da pacijenti u njoj mogu naći o empirijski zasnovane informacije o svojim tegobama.

„Da sebe pozicioniraju u okviru istraživanja i planiraju strategiju izlečenja, odnosno poboljšanja kvaliteta života. Knjiga apostrofira da se psiha i socijalno okruženje čoveka utrougljuje između njega i lečenja“, kaže on.

Cilja Društva multiple skleroze Srbije u okviru ovog projekta je, dodaje, bio taj da se radi na strategiji da je zlatni standard terapije osoba sa MS uvremenjena, personalizovana i odmerena psihoterapija, farmakoterapija i fizikalna terapija.

„Trijada intervencija koja vodi kvalitetnijem životu, psihičko stanje pacijenta je ono koje može da omogući ili onemogući kvalitetniji život. Bolest je izuzetno nepredvidiva, ima oko 2000 simptoma, svaka osoba ima različite simptome, mogu da dođu iznebuha, izuzetno su raznorodni, ne postoje dve iste osobe sa MS, potreban je individualizovan pristup“, kaže on.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare