FDA: Lekovi više ne moraju da budu testirani na životinjama

Zdravlje 14. jan 202309:33 3 komentara
Shutterstock

Promena zakona znači da su farmaceutske kompanije slobodne da istražuju druge metode testiranja lekova koje se smatraju manje okrutnim.

Lekovi u razvoju više ne moraju da se podvrgavaju testiranju na životinjama pre nego što dobiju odobrenje američke Uprave za hranu i lekove (FDA), piše IFL Science.

Povezane vesti

Prema novom zakonu, koji je potpisao predsednik Džo Bajden krajem prošle godine, ukinut je mandat da se svi lekovi testiraju na životinjama pre nego što pređu na ispitivanje na ljudima.

„Zakon o modernizaciji FDA 2.0 će ubrzati inovacije i brže plasirati na tržište sigurnije, efikasnije lekove tako što će smanjiti birokratiju koja nije podržana trenutnom naukom“, rekao je senator dr Rand Pol iz Kentakija, koji je predstavio zakon, u saopštenju.

On je dodao da je ovo „korak ka okončanju bespotrebne patnje i smrti životinja na kojima se rade ispitivanja“.

To, međutim, ne znači da je testiranje novih lekova na životinjama potpuno zabranjeno. Umesto toga, to znači da farmaceutske kompanije mogu da izaberu da odstupe od testiranja na životinjama i testiraju lekove koristeći druge metode ako žele.

Novi zakon menja i dopunjuje američki savezni zakon o hrani, lekovima i kozmetici, koji je usvojen 1938. godine da bi se nadgledala bezbednost hrane, lekova, medicinskih uređaja i kozmetike.

Pre revizije, FDA je zahtevala da se lek testira na jednoj vrsti glodara, kao što su miševi ili pacovi, i jednoj vrsti neglodara, poput majmuna, kako bi dobili odobrenje. Ali ovi životinjski modeli su skupi i često neefikasni.

„Životinjski modeli češće greše nego što su u pravu“, rekao je za Science, Don Ingber, bioinženjer sa Univerziteta Harvard čija je laboratorija razvila tehnologiju koja je alternativa testiranju na životinjama.

Kako navodi Namandže Bumpus, glavni naučnik u FDA, za „Nature Index“, „miševi ili pacovi ne obrađuju lekove i hemikalije na isti način na koji to rade ljudi“.

On je dodao da razvijanje više „in vitro“ sistema koji se zasnivaju na ljudskim ćelijama, ljudskim tkivima i ljudskim modelima bi, u nekim slučajevima, mogli da bude predvidljiviji.

Takve alternative uključuju „organe na čipu“, odnosno mikročipovi koji sadrže minijaturna tkiva sposobna da imitiraju funkciju organa, kao i kompjutersko modelovanje, i organoide – 3D grupe ćelija koje mogu da replikuju veći deo složenosti organa. Ali ove metode su uglavnom u ranim fazama razvoja, što znači da bi moglo proći mnogo vremena pre nego što zamene testiranje na životinjama.

Još je prerano reći da li će budućnost razvoja lekova biti potpuno oslobođena testiranja na životinjama, ili će čak uključivati manje životinja nego što je to sada slučaj. Ali to je značajan korak, koji je razlog za slavlje nekih grupa koji se bave zaštitom prava životinja.

„Uspeli smo!“ saopštila je PETA u odgovoru na usvajanje zakona i dodala da to predstavlja radikalnu promenu u načinu na koji se razvijaju lekovi i tretmani.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare