Istraživanje: Muškarac izlečen od HIV-a nakon transplantacije matičnih ćelija

Zdravlje 21. feb 202314:46 3 komentara
Matične ćelije, laboratorija
Shutterstock

Pedesettrogodišnjak, poznat kao dizeldorfski pacijent, tek je treća osoba u svetu koja je izlečena od HIV-a korišćenjem matičnih ćelija, objavili su u naučnici ove nedelje

On već četiri godine ne uzima antiretrovirusne lekove, što uključuje uzimanje lekova za suzbijanje virusa, i nema recidiva.

Povezane vesti

Kao i u slučaju druga dva pacijenta (berlinski pacijent i londonski pacijent), transplantacija je obavljena radi lečenja akutnog poremećaja krvi, u njegovu slučaju leukemije, koja se razvila uz HIV infekciju.

Skoroo 10 godina nakon transplantacije matičnih ćelija od nesrodnog donora i više od četiri godine nakon prestanka terapije za virus HIV, pacijent je dobrog zdravlja.

Transplantacija je uključivala  matične ćelije donora sa retkom mutacijom u genu CCR5 za koju se zna da sprečava HIV da uđe u ćelije.

Muškarac kom je dijagnoza postavljena 2008. rekao je da se još uvek dobro seća rečenice svog porodičnog lekara:

„Nemoj to tako teško da primaš. Zajedno ćemo doživeti trenutak kada će HIV moći da se izleči“.

Ističući da tada nije u to verovao, rekao je da je danas ponosan na svetski tim lekara koji su uspeli da ga izleče od HIV-a, i istovremeno od leukemije.

„Sredinom februara, ove godine, proslavio sam desetogodišnjicu transplantacije koštane srži. Moj donor koštane srži bio je prisutan kao počasni gost“, rekao je ovaj pacijent.

Čovek je rekao da je odlučio da se odrekne privatnosti kako bi podržao prikupljanje sredstava za istraživanja i svojom pričom borio protiv stigmatizacije HIV-a.

Činjenica da se virus nije vratio rezultat je temeljne naučne i terapijske pripreme i praćenja, kažu znanstvenici.

Dodaju da je studija najduže i najpreciznije dijagnostičko praćenje pacijenta s HIV-om nakon transplantacije matičnih ćelija.

Transplantacija matičnih ćelija uključuje uništavanje svih nezdravih krvnih ćelija i njihovu zamenu zdravim matičnim ćelijama iz krvi ili koštane srži.

Međunarodni naučni tim predvođen stručnjacima univerzitetske bolnice u Dizeldorfu nada se da će znanje koje su stekli pružiti polazišne tačke za planiranje budućih studija o lečenju HIV-a.

Zbog visokog rizika, transplantacije matičnih ćelija sprovode se samo u sklopu lečenja bolesti opasnih po život.

Stručnjaci ukazuju na to da se istraživanje sada mora nastaviti kako bi se pacijentima omogućilo da prevladaju HIV infekcije bez potrebe za tom zahtevnom intervencijom u budućnosti.

Šest meseci nakon početka terapije za HIV, pacijentu iz Dizeldorfa dijagnostikovana je akutna mijeloična leukemija (AML), oblik karcinoma krvi koji ugrožava život.

Zbog te bolesti 2013.  pacijent je podvrgnut transplantaciji matičnih ćelija.

Godine 2018., nakon pažljivog planiranja i uz stalno, pažljivo praćenje tima lekara, antivirusna HIV terapija, koja je obezbedila da se bilo koji zaostali HIV uništava, je prekinuta.

U ime međunarodnog tima dr Bjorn-Erik Ole Jensen rekao je da nakon njihovog intenzivnog istraživanja, sada mogu da potvrde da je itekako moguće sprečiti replikaciju HIV-a na održivoj osnovi kombinovanjem ključnih metoda.

„S jedne strane, imamo iscrpljivanje rezervoara virusa u dugovečnim imunskim ćelijama, a sa druge strane, prenos otpornosti na HIV sa imunskog sistema donora na primaoca, obezbeđujući da virus nema nikakve šanse da se ponovo proširi. Sada su potrebna dalja istraživanja o tome kako da se to učini mogućim van uskih okvirnih uslova koje smo opisali“.

Studija je objavljena u časopisu „Nature Medicine“.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare