Pedijatrica: Nakon atesta sa Torlaka stiže nova serija vakcine protiv varičele

Zdravlje 12. jul 202213:07 > 13:47 6 komentara

Iako vakcina protiv varičela za decu nije obavezna, u nekim domovima zdravlja je ima, a u nekima je potrebno da je roditelji sami nabave. Zašto je praksa drugačija na pojedinim mestima i od čega zavisi dostupnost ovih vakcina? 

Najnovija informacija je da, ne samo da u pojedinim domovima zdravlja nema vakcina protiv varičela, koje nisu obavezne, već ih sada nema ni u apotekama. Tako da, ukoliko bi se roditelji odlučili da je sami kupe, neće moći da je nađu.

Povezane vesti

„Vakcina protiv ovčijih boginja ili varičele  se nalazi na listi preporučenih vakcina, a ne obavezne imunizacije, mislim da u domovima zdravlja postoji određena količina vakcine i ako je za njih veće interesovanje, te vakcine se jednostavno potroše. U apotekama ih trenutno nema, jer su nove serije te vakcine stigle iz inostranstva i sada se, kao i obično, atestiraju na Torlaku i čeka se taj atest. nakon toga će ih sigurno biti i u apotekama“, objašnjava dr Nevena Raketić, imunološkinja i pedijatrica za N1.

Koliko je bezbedno da roditelji sami nabavljaju vakcinu protiv varičele?

Doktorka kaže da je ona protiv toga da roditelji kupuju vakcine, jer je vakcina toliko specifična i zahteva određen transport, trebalo bi da se poštuje takozvani „hladan lanac“. U pitanju je tačno određena temperatura između četiri i osam stepeni Celzujusa.

„Kada mi dobijemo tu vakcinu, one dolaze u posebnim kontigentima, stavljamo ih u frižider, a temperatura se prati iz sata u sat“, kaže dr Raketić.

Ona naglašava da, kako je leto i temperature su visoke, roditelji ipak sačekaju i kada nadležni dom zdravlja dobije isporuku vakcine, onda vakcinišu dete.

Vakcina nije obavezna, ali ima značajne prednosti

Prednosti ove vakcine su velike, ističe doktorka. Pravi se skoro isti imunitet kao i posle preležane varičele.

„Imunitet je skoro isti, jer je ta, relativno nova, vakcina iz ’95 iz SAD, tako da ne možemo da kažemo. pošto nije prošao jedan životni vek, da se stiče doživotan imunitet. Onoliko koliko se prati, vakcina daje imunitet između 95 i 99 odsto. Samim tim što je dugo već na tržištu apsolutno je praćena i njena bezbednost i pokazano je da ima minimalno neželjenih reakcija. To su uobičajene reakcije posle vakcinacije, poput crvenila, otoka i blago povišene temperature koja traje dan ili dva“, kaže dr Raketić.

Ona je navela i još jednu prednost, a to je da se „preskače“ klinička slika bolesti, koja nije toliko teška, ali ipak traje oko tri nedelje.

„Ono što je najvažnije je da preskačemo komplikacije bolesti koje mogu da se jave i to u vidu pneumonije encefalitisa ili meningitisa“, ističe doktorka.

Te promene koje se javljaju kod dece svrbe, navodi ona, deca se češu što za posledicu može da ima bakterijsku infekciju kože i nastanak trajnih ožiljaka.

Sledeća prednost je da je dete odsutno iz kolektiva najmanje tri nedelje, ali isto važi i za roditelje.

Vakcina se prima pre upisa u vrtić ili posle upisa?

„Ukoliko se već razmišlja o toj vakcini, svakako je bolje da  deca prime vakcinu pre polaska u vrtić, jer su u vrtiću bliži kontakti među decom i velike su šanse za prenos. Za sada su preporuke od strane Pravilnika o obaveznoj imunizaciji iz 2020 godine, da ako deca do 12 godine nisu dobile varičelu, treba da prime vakcinu, kao što bi vakcinu trebalo da prime i buduće mame“, naglašava sagovornica N1.

Takođe je važno, prema njenim rečima, da ako su osobe, deca i odrasli, bili u kontaktu sa obolelima od varičele, preporučuje se vakcinacija između trećeg i petog dana od kontakta sa zaraženom osobom.

U najvećem broju slučajeva, kaže doktorka, vakcinisana osoba ne oboli od varičele, a ako slučajno i oboli, to će biti mnogo blaža klinička slika.

„Vakcina se preporučuje kod svakog smanjenja imuniteta, kod imunodeficijencije i za sve osobe koje imaju bolesti kože (atopijski dermatitis ili ekcem, neurodermatitis), jer je kod tih osoba mnogo burnija slika varičele. To se posebno odnosi na decu koja imaju ekcem, oni dobiju osip po celom telu, pa oporavak traje mnogo duže“, istakla je doktorka.

Ona je takođe dodala da je potrebno primiti dve doze ove vakcine, sa minimalnim razmakom između doza od šest nedelja, ali može i koju nedelju više.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare