Poražavajući podaci: U Srbiji za godinu dana urađena samo jedna transplantacija

Evropski dan donora obeležava se u znak sećanja i zahvalnosti donorima organa i njihovim porodicama, koji su produžili i spasili mnoge živote. U Srbiji, nažalost, nema dovoljno donora, a samo jedna saglasnost može da sačuvati osam života, ističu iz Udruženja pacijenata "Zajedno za novi život".

U Srbiji više od 2.000 pacijenata koji čekaju na presađivanje organa živi u neizvesnosti. Situacija se polako popravljala kada je u pitanju doniranje, ali je sve stalo tokom pandemije.

U ovoj oblasti Srbija je na dnu lestvice, što najbolje ilustruje podatak da je za godinu dana urađena samo jedna kadaverična transplatacija, odnosno transplantacija sa preminulog donora, sopšteno je iz udruženja pacijenata.

Povezane vesti

Lekari apeluju, ali se građani i dalje ustručavaju da doniraju organe članova porodice koji su doživeli moždanu smrt. A to jedno „da“, može da promeni život čitave porodice.

Jelena Dimitrijević je majka dečaka kome je pre četiri godine presađena jetra u Bergamu u Italiji, gde se vrši transplantacija jetre kod dece, jer se u Srbiji ovakve transplantacije još ne rade.

Ona je istakla da saglasnost daje Republički fond Srbije u dogovoru sa bolnicom „Papa Jovan XXIII“ u Bergamu i samim tim se odlazi na transplantaciju u Italiju.

„To je nama promenilo život, dete je dobilo priliku za nov, normalan život kakav imaju i ostala deca. On sada ima pet i po godina i njegovo zdravstveno stanje je dobro. U Italiju idemo jednom godišnje na redovnu kontrolu, dok u Tiršovoj obavljamo kontrole na mesec, mesec i po dana, gde se kontroliše nivo leka u krvi i rade ostale potrebne analize kako bi se pratilo stanje same jetre“, objašnjava Dimitrijević za N1.

Mnogo je pacijenata, među kojima i dece, koji čekaju na presađivanje organa.

Prema rečima Dimitrijević, sam proces je u to vreme bio izuzetno težak i još uvek se nije toliko znalo koliko se sada zna.

„Problem je bila papirologija. Mi smo čekali tada šest meseci od odobrenja italijanske vlade do momenta kada smo otputovali. Ali sada se ide bez problema u Italiju na transplantaciju jetre“, kaže Dimitrijević.

Podaci u Srbiji su poražavajući. Između 700 i 800 pacijenata čeka na transplantaciju bubrega, 60 jetre, 40 srca, oko 60 pacijenata čeka na transplantaciju pluća, oko 1.000 rožnjače.

„Javnost bi trebalo više da se edukuje o ovoj temi. Potrebno je podići svest građana o značaju doniranja organa.“, smatra Dimitrijević  i dodaje da neka deca i ne dočekaju transplantaciju, jer su u pitanju progresivna bolest koje napadaju ne samo jedan organ, već čitav organizam.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare