
Mlade osobe koje su srećne i zadovoljne na neki način su zaštićene od demencije. Isto tako osobe koje su u mladosti depresivne mogu da budu u većem riziku od razvoja demencije kasnije u životu, pokazuje nova studija.
Vila Brenovic, istraživač sa Kalifornijskog univerziteta, i njen tim, utvrdili su da su „starije odrasle osobe koje su imale umerene do visoke depresivne simptome u ranoj mladosti pokazivale pad kognitivnih sposobnosti“.
Istraživači su razvili statistički model za predviđanje pojave depresije kod 15 hiljada učesnika starosti od 20 do 89 godina.
Utvrdili su da je u grupi od oko šest hiljada starijih osoba verovatnoća kognitivnog oštećenja bila 73 odsto veća za one koji su imali simptome depresije u mladosti, a 43 odsto veća za one sa simptomima depresije u kasnijem periodu života, prenosi US News.
„Nekoliko mehanizama objašnjava kako depresija može da poveća rizik od demencije. Među njima je i to što hiperaktivnost centralnog nervnog sistema za odgovor na stres povećava proizvodnju hormona stresa glukokortikoida. To dovodi do oštećenja hipokampusa, dela mozga neophodnog za formiranje, organizovanje i čuvanje sećanja“, rekla je Vila Brenovic, koautorka istraživanja.
Umereni ili visoki simptomi depresije utvrđeni su kod 13 odsto mladih osoba, 26 odsto osoba srednjih godina i 34 odsto starijih učesnika.
„Procenat populacije koja doživi depresivne faze tokom života je oko 20 odsto, i zbog toga je važno da budete upoznati sa ulogom depresije u procesu starenja“, istakla je dr Kristin Jaf sa Odeljenja za psihijatriju i bihevioralne nauke na Kaliforijskom univerzitetu.
Istraživanje je objavljeno u „Journal of Alzheimer’s Disease“.