
Klimatske promene donose češće i obilnije padavine, a gradski kanalizacioni sistemi moraju da se prilagode novim izazovima. Član gradske vlade za klimu Jirgen Černohorski naglašava da odgovorna politika znači razmišljanje o budućim generacijama.
„Ovom investicijom jačamo infrastrukturu kako bismo još bolje zaštitili stanovnike ovog grada od ekstremnih padavina“, rekao je Černohorski.
Trenutno, crpna stanica na Dunavskom ostrvu već ima kapacitet od 40.000 litara vode u sekundi. Nova pumpa, koja je u izgradnji od avgusta 2024. godine, dodatno će povećati kapacitet, obezbeđujući još veći nivo bezbednosti za grad.
Prilikom obilnih padavina gradska kanalizacija se preliva od kišnice koja se meša sa otpadnim vodama iz domaćinstava. Da bi se sprečile poplave, voda se brzo preusmerava u reku Dunav pomoću moćnih pumpi. Ovaj sistem osigurava da ulice ostanu suve, a kuće zaštićene.
Pored pumpe, modernizuje se i ostatak stanice. Biće instalirana nova IT oprema, krovna solarna elektrana i energetski efikasni sistemi. Pumpa je proizvedena od strane austrijske kompanije Andritz AG u saradnji sa EQ Energie & Bau GmbH.
Montaža počinje ovog leta, a puštanje u rad planirano je za 2026. godinu. Sa ukupnom investicijom od 8 miliona evra, ovo će biti najmoćnija pumpa za kišnicu u Evropi. U septembru 2024. godine, grad Beč je doživeo jednu od najgorih oluja u svojoj istoriji. Ekipa gradske službe za kanalizaciju i otpadne vode „Bečki kanal” radila je bez prestanka četiri dana i tri noći da bi grad bio bezbedan.
Direktor „Bečkog kanala“ Andreas Ilmer rekao je da su pumpe tih dana ispumpavale neverovatnih 80.000 litara vode u sekundi.
„To je jednako pražnjenju svih devet bazena najvećeg bečkog kompleksa bazena, Stadionabada, za samo dva minuta“, rekao je Ilmer. Projekat ne samo da donosi sigurnost od poplava, već doprinosi i zaštiti životne sredine. Nova pumpna stanica imaće ekološki prihvatljive izvore energije, uključujući solarnu elektranu od 260 kV na krovu, energetski efikasniji sistem grejanja i bolju izolaciju zgrade. Time će se uštedeti oko 50.000 evra godišnje i smanjiti emisija CO2 za 300 tona, saopšteno je iz Kancelarije Grada Beča u Sarajevu.
Koje je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi ko će ostaviti komentar!