Dok se čeka da postane spomenik prirode, bageri kopaju po Stepinom lugu

Svih 100 u martu posađenih hrastova lužnjaka u Stepinom lugu uništeno je bagerima, čiji nalogodavci, kako stvari stoje, planiraju da tu uređuju nepostojeći park i grade sportske terene. Jedna od angažovanih firmi je već poznata po preskupom uređenju malog parka sa Zvezdare, koji je koštao 200.000 evra.
Tada je ljuljalica za jednu osobu u obliku konjića koštala 111.000 dinara, druga slična 115.000, kanta za đubre 45.000, stepenice 700.000, čime je ovaj park, s obzirom na veličinu, postao jedan od najskupljih u gradu.
Firma je "Premijus", a i ovog puta se radi o istoj sumu - 24 miliona dinara ili 200.000 evra. Ona je jedna od pet firmi koje su dobile javnu nabavku. Osim "Premijusa", u ovom poslu su angažovani "Demetra" iz Beograda, "Eko pro" Gajdobra, Džungla iz Jagodine i "Konstrukt invest" iz Sombora.
Sportski tereni i park ne postoje
Oni bi prema zaključenom ugovoru o dodeli javne nabavke od 14. januara 2025. godine trebalo da rade na "pejzažnom uređenju postojećeg parka i uređenju sportskih terena Stepin gaj". Javnu nabavku su raspisali opština Zvezdara i Turistička organizacija Beograda.
Krajem marta na Međunarodni dan šuma (21.3.) u saradnji sa JKP "Zelenilo" i JP "Srbijašume", a na inicijativu članova Gradskog veća Beograda, na livadi koja se nalazi na obodu šume, posađeno je 100 sadnica hrasta lužnjaka.
Problem je što, kako kažu građani, "sportski tereni ne postoje na tom mestu", kao ni park, a sam Stepin lug je u procesu dobijanja statusa Spomenika prirode III stepena.

Oni sumnjaju da je u pitanju pokušaj da se iskoristi period i gradi pre dobijanja statusa spomenik prirode, čime bi se narušio ovaj park.
"Radovi se obavljaju bez ikakve table sa obaveštenjem. Izlaskom na teren komunalne milicije na poziv građana i uz asistenciju nekolicine komšija sa kojima sam izašao na teren, naloženo je da se obustavi rad mehanizacije. Takođe je iz nepoznatog razloga, mehanizacijom uništena pešačka staza u dužini od 1.2km", opisuje dešavanja u od pre nekoliko dana u Stepinom lugu Nemanja Jovanović, zaljubljenik u prirodu, planinar i aktivista.
On kaže da je od firme Premijus dobio informaciju "da navodno nisu oni prolazili bagerima kroz šumu".
Prema važećoj uredbi, režim zaštite III stepena zabranjuje izgradnju objekata, radove i aktivnosti utvrđene članom 35 Zakona o zaštiti prirode.
Dokumenta predata još u novembru
Dokumenta koja se tiču Stepinog luga, Zavod za zaštitu prirode je dostavio nadležnom Sekretarijatu za zaštitu životne sredine Beograda pod 03 brojem 019-4271/1 od 1.11.2024. godine. Sekretarijat bi trebalo da donese odluku o proglašenju Stepinog luga zaštićenim područjem.
Međutim, to se još nije desilo.
“Postupak zaštite prirodnog područja je pokrenut kada Zavod za zaštitu prirode Srbije dostavio Studiju zaštite nadležnom organu, a nadležni organ - u ovom slučaju Sekretarijat za zaštitu životne sredine grada Beograda, dostavio Ministarstvu zaštite životne sredine, kako bi obavestilo javnost o pokretanju postupka zaštite prirodnog područja na veb stranici Ministarstva”, navodi se u odgovoru N1 Zavoda za zaštitu prirode.
Kako kažu, s obzirom na to da na veb stranici Ministarstva zaštite životne sredine, nije objavljeno obaveštenje o pokretanju, “navedeno područje nije zaštićeno u skladu sa članom 42 stav 8. Zakona o zaštiti prirode i ne primenjuju se mere navedene u Studiji zaštite Spomenik prirode "Park šuma Stepin lug", saglasne stavu 6. Zakona o zaštite prirode”.
Osim Stepinog gaja, postoji još lokaliteta u Beogradu koji i dalje nisu zaštićeni, poput Bare Reva, Milićevog brda, brda Torlak, Manastirske šume, Straževice, Ade Međice, Hajd parka.
Stepin lug je najveća šuma na teritoriji grada Beograda, preciznije u opštinama Zvezdara i Voždovac. Sporni deo se nalazi na teritoriji opštine Zvezdara. To su za N1 potvrdili u opštini Voždovac.
Opština Zvezdara, Turistička organizacija Beograda i Sekretarijat za zaštitu životne sredine nisu odgovorili na pitanja upućena tokom prošle nedelje.
Građani najavljuju da će se nastaviti da prate šta se dešava.
"Uz pritisak javnosti i nadležnih institucija koje su zadužene za zaštitu ove, za grad neprocenjivo važne zelene oaze, ona će u dogledno vreme i biti sačuvana", zaključio je Jovanović.
Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?
Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare