Oglas

Evropska komisija ne poštuje sopstvena pravila: Bez obaveznog obrazloženja o izboru projekta Jadar

author
P. V. P.
09. jun. 2025. 14:24
Rio Tinto Jadar EU AI
Ilustracija generisana AI

Evropska komisija nije poštovala sopstvene propise prilikom izbora strateških energetskih projekata među kojima se nalazi i "Jadar", poručuje pravni tim iz Nemačke. Sudovi su su zbog ovakvih propisa u prošloti obarali odluke Komisije.

Oglas

Kako navodi Grin ligal impakt (Green legal impact) pravni tim koji se bavi zaštitom životne sredine, upozorava na pravnu problematičnost odluke Evropske komisije u prvom krugu strateških projekata u okviru CRMA - Uredbe o kritičnim sirovinama.

Radi se o odlukama C(2025) 1904 od 25. marta 2025. i C(2025) 3491 od 4. juna 2025. godine, kojima je Evropska komisija predstavila 47 strateških projekata unutar EU, a zatim još 13 projekata van granica EU.

"Prema članu 296 Ugovora o funkcionisanju Evropske unije (UFEU), Komisija je dužna da obrazloži svoje zvanične odluke – ali u slučaju Odluka C(2025) 1904 i C(2025) 3491, to nije učinjeno. Ovo je ozbiljan propust, jer odluke ne mogu biti donete bez ikakvog obrazloženja", navode iz GLI.

Oglas

Oni kažu da je transparentno obrazlaganje ključno kako bi javnost, zainteresovane strane i sudovi mogli da ih procene i postupe u skladu s tim. Kako navode odluke Komisije krše više pravnih normi, stvarajući stvarne i prethodno dokumentovane rizike za Komisiju EU, države članice, pogođene zajednice, nevladine organizacije, kao i za investitore i kompanije uključene u projekte.

"Sudovi su u više navrata poništili takve neosnovane odluke. Ovo pitanje ćemo izneti pred Sud pravde EU, uvereni da će sud potvrditi naš pravni argument", izjavio je Simon Simanovski, advokat i pravni savetnik organizacije Grin ligal impakt. Ova organizacija je pravni zastupnik organizacije "Marš sa Drine".

Kako navode, nekoliko nosilaca projekata odnosno kompanija imaju problematičnu reputaciju i istorijat, uključujući optužbe za korupciju i mito, prinudno raseljavanje stanovništva, kao i ozbiljno uništavanje životne sredine i kulturnog nasleđa.

Oglas

"Još dublji problem leži u činjenici da su ovi projekti zasnovani na modelu nekontrolisanog rasta – upravo onom koji doprinosi problemima koje zelena tranzicija tvrdi da rešava. Pravni stručnjaci upozoravaju i na posledice koje CRMA može imati po vladavinu prava u Evropskoj uniji", navode iz organizacije GLI.

GLI su pravni zastupnici organizacije "Marš sa Drine".

Ceo izveštaj možete da pročitate ovde.

Oglas

Evropska komisijaje usvojila listu od 13 strateških projekata koji se odnose na strateške sirovine, a koji se nalaze van Evropske unije, uključujući i prekomorska područja i teritorije. Među njima je i "projekat Jadar" kompanije Rio Tinto koja u zapadnoj Srbiji namerava da otvori rudnik bora i litijuma.

Osim Jadra, među strateškim projektima EU u trećim zemljama nalaze se i rudnik grafita u Ukrajini, prerada nikla u Novoj Kaledoniji, ekstrakcija i prerada grafita na Grenlandu i u Norveškoj, ekstrakcija nikla i kobalta u Kanadi, prerada kobalta u Zambiji, ekstrakcija grafita u Madagaskaru, ekstrakcija bakra u Norveškoj, prerada nikla i kobalta u Brazilu i ekstrakcija grafita u Kazahstanu.

Teme

Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?

Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare

Pratite nas na društvenim mrežama