(MAPA) „Večne hemikalije“ širom Evrope, u Srbiji najzagađenija tri mesta

Zeleni kutak 24. feb 202310:53 16 komentara
N1 Srbija

Zagađivači poznati kao "zauvek il večne hemikalije", koje se ne razlažu u životnoj sredini, nakupljaju se u telu i mogu biti toksične, pronađene su na visokim nivoima na hiljadama lokacija širom Evrope. Među njima je i Srbija, a najveće zagađenje zabeleženo je u dunavskoj vodi kod Pančevačkog mosta u Beogradu, zatim kod Šapca i u Banatskoj Palanci. Belgija najviše zagađena.

Interaktivna mapa kojuje objavio Gardijan pokazuje da su per (PFAS) i polifluoroalkil supstance (PFAS), porodica od oko 10.000 hemikalija koje su ušle u vodu, zemljište i sedimente iz širokog spektra potrošačkih proizvoda, poput pena za gašenje požara, deterdženata, raznog otpada i industrijskih procesa.

Izazivaju širok spektar teških bolesti

Dva PFAS-a su povezana sa nizom zdravstvenih problema. PFOA je povezan sa rakom bubrega i testisa, bolešću štitne žlezde, ulceroznim kolitisom, visokim holesterolom. PFOS je povezan sa reproduktivnim, razvojnim, bolestima jetre, bubrega i štitne žlezde. Na nižim nivoima PFAS je povezan sa imunotoksičnošću.

Supstance su pronađene na oko 17.000 lokacija širom Evrope. Od toga, PFAS je otkriven u visokim koncentracijama od više od 1.000 nanograma (ng) po litru vode na oko 640 lokacija i iznad 10.000 ng/l na 300 lokacija.

„Ove vrste koncentracija izazivaju zabrinutost. AKo stoka pije ovo vodu hemikalije ulaze u mrežu ljudske ishrane“, rekao je profesor Krispin Hasal, hemičar za životnu sredinu sa Univerziteta Lankaster.

Belgija najzagađenija

Mapa pokazuje da je u Belgija najviši nivoa zagađenja koje se meri i hiljadama nano grama, a najveći koncentrat nađen je podzemnm vodama Flandrije. Ljudima koji žive u krugu od 15 km od ove lokacije rečeno je da ne jedu jaja položena u svojim baštama i da izbegavaju domaće povrće. Za saniranje lokacije biće potrebno 571 milion evra. Najavljeno je i da se napusti proizvodnja PFAS-a do kraja 2025. godine.

U Holandiji, nesreća koja uključuje PFAS u peni za gašenje požara kontaminirala je zemljište oko aerodroma Šiphol u Amsterdamu, što je rezultiralo zemljištem koje sadrži izuzetno visoke nivoe PFOS. Utvrđeno je da neki aerodromi i vojne lokacije u Nemačkoj imaju slične probleme.

Povezane vesti

U Velikoj Britaniji, najviši nivoi PFAS pronađeni su u ispuštanju iz fabrike hemikalija na reci Vajr, iznad Blekpula. Utvrđeno je da riba u reci sadrži visoke nivoe PFAS, a iverak sadrži do 11.000 ng/kg, prema podacima Defra centra za životnu sredinu, ribarstvo i nauku o akvakulturi.

„PFAS u podzemnoj vodi je veliki problem, jer ako se ta podzemna voda zahvata za poljoprivredu, ili što je još važnije za ljude kao izvor vode, onda imate PFAS u vodi za piće i to je veoma teško ukloniti“ kaže Halsal.

Srbija nije među zagađenijima

Kada je Srbija u pitanju, analize su rađene na 30 mesta. Kada je u pitanju ova vrsta zagađenja a prema dostupnim podacima, Srbija nije u evropskom vrhu, odnosno nivo zagađenja nije alarmantan.

Osim malog broja mesta na kome testirano razlog tome je i daleko manja proizvodnja u odnosu na zemlje Zapadne Evrope koje su još uvek među većim zagađivačima na planeti posle Sjedinjenih Američkih Država, Rusije, Kine.

Najzagađenija voda je kod Pančevačkog mosta 37,9 ng, zatim otpadne vode kod Šapca 35,7 i rečna voda kod Banatske palanke 33,97. U ostalim slučajevima prosek je 31 ng.

Kompanije kažu da hemikalije ne dolaze u slavine

Mapa pokazuje da su izvori vode za piće u Velikoj Britaniji kontaminirani PFAS-om, ali kompanije za vodu kažu da hemikalije ne dospevaju u konačnu vodu iz slavine jer bi se prvo ili pomešala sa drugim izvorom da bi se razblažio PFAS, ili bi prošla kroz specijalizovani proces lečenja i biti uklonjen.

Podaci dobijeni od kompanija za vodosnabdevanje i Agencije za životnu sredinu od strane dnevnih novina Gardijan i organizacije Votershed pokazuju da je od 2006. godine u oko 120 uzoraka izvora vode za piće utvrđeno da sadrže koncentracije PFOS ili PFOA iznad nivoa od 100 ng/l – tačke u kojoj je je neophodno smanjite pre nego počne da utiče na ljude.

Teflonski tiganj sadrži PFOA

Teflonski tiganj koji koristimo gotovo svakodnevno za kuvanje hrane rsta tiganja sadrži štetnu hemikaliju PFOA (perfluorooktanska kiselina), zbog koje je advokat Robert Bilot 20 godina vodio sudsku borbu sa američkom korporacijom DuPont.

Bilot je ovom borbom postao toliko obuzet da je jedne večeri, na zaprepašćenje svoje porodice, počeo da baca gotovo sve iz stana, za šta je sumnjao da može sadržati PFOA: tepih, teflonske posude, šuškavce, tapete i sofe. Godine 2017. uspeo je da dokaže na sudu da je ova hemikalija opasna. Dobio je odštetu u iznosu od 670 miliona dolara, prenosi Telegraf.

Smernice za PFAS u vodi za piće su mnogo niže u SAD, gde je Agencija za zaštitu životne sredine postavila zdravstvenu granicu od 0,004 ng/l za PFOA i 0,02 ng/l za PFOS. U Danskoj, Agencija za zaštitu životne sredine propisuje da voda za piće ne sme da sadrži više od dva nanograma po litru za zbir četiri PFAS.

U istraživanju navod da praksa mešanja vode za razblaživanje PFAS pogrešna. “To je lenji izlaz i ne uklanja PFAS, što ostaje problem jer su [oni] veoma uporni i bioakumulativni”, navodi se u istraživanju.

Dokazi o negativnim uticajima i malih količina

Ograničenja pijaće vode za PFAS i dalje se smanjuju kao odgovor na sve veći broj dokaza o njihovom uticaju na zdravlje, kaže Rita Loh-Karuzo, profesor toksikologije na Univerzitetu u Mičigenu.

„Pronalazimo zdravstvene efekte u sve nižim koncentracijama – jednocifrenim“, rekla je ona.

Uprkos velikom broju detekcija koje otkriva mapa, smatra se da je to samo vrh ledenog brega. Agencija za životnu sredinu Velike Britanije priznala je da je PFOS – poznat kao toksičan za ribe i druge vodene životinje – sveprisutan u životnoj sredini i da će prisustvo PFOS u rekama značiti da mnoge neće ispuniti standarde kvaliteta vode do 2039. godine.

U EU postoji predlog da se PFAS regulišu kao jedna klasa, a ne da se pokušava da se radi sa svakom supstancom nezavisno. Evropska agencija za hemikalije kaže da će oko 4,4 miliona tona PFAS završiti u životnoj sredini u narednih 30 godina ukoliko se ne preduzmu mere.

Grupa proizvoda za fluoropolimere (FPG) protivi se potezima EU da se svi PFAS tretiraju kao jedna klasa, umesto da se zalaže za razlikovanje između fluoropolimera i drugih grupa PFAS, i razmatra različite profile rizika i upotrebe svake grupe posebno.

„Iako FPG razume zabrinutost u vezi sa potencijalnom postojanošću većine PFAS-a, smatramo da se ovom brigom za životnu sredinu može upravljati alternativnim ograničenjima, a ne zabranom“, rekao je Nikolas Robin, direktor FPG-a.

S druge strane istraživači navode da je PFAS zagađenje slično zagađenju plastikom po tome što ove hemikalije nisu razgradive, ali u slučaju PFAS-a ono je nevidljivo.

„Neprestano ih oslobađamo, tako da će nivoi u životnoj sredini nastaviti da se povećavaju i samo je pitanje vremena kada će nivoi PFAS-a u okolini ili u našim telima preći prag gde će biti uticaja na ljudsko zdravlje“, rekao je profesor Jan Kazins sa Stokholmskog unverziteta.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare