Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture izdalo je početkom septembra građevinsku dozvolu za izgradnju postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda u Nišu i u narednih desetak dana počeće izgradnja tog postrojenja, izjavio je danas direktor Kancelarije za lokalni ekonomski razvoj Dušan Radivojević.
On je za agenciju Beta kazao da je projekat prerade otpadnih voda na području Grada Niša vredan 85 miliona evra, s tim što će za izgradnju fabrike vode biti utrošeno 53 miliona evra, a dok će izgradnja nedostajuće kolektorske i kanalizacione mreže u dužini od 60 kilometara koštati 32 miliona evra. Radivojević je istakao da se kompletan projekat finansira iz evropskih fondova, a omogućiće preradu vode koju upotrebi 286.000 stanovnika. Na centralnom postrojenju za prečišćavanje otpadnih voda Ciganski ključ, predviđena je, između ostalog i linija za tretman mulja
“Rok za završetak postojenja je maj 2026. godine. Za Niš realizacija tog projekta značiće da će se sva upotrebljena voda u gradu prečišćavati najsavremenijom tehnologijom do nivoa kvaliteta vode u Nišavi i onda ispuštati u Nišavu. Sada se kompletna kanalizacija izliva u Nišavu nizvodno od Medoševca”, izjavio je Radivojević.
On je dodao da će fabrika za prečišćavanje vode biti građena na prostoru od 15 hektara na lokaciji u blizini sela Popovca pod nazivom „Ciganski ključ“, na levoj obali Nišave.
Međunarodnim tenderom posao izgradnje postrojenja dobila je turska kompanija “Arbiogaz”, a izgradnja nedostajuće kolektorske i kanalizacione mreže konzorcijumu koji predvodi firma “Jedinstvo” iz Užica”.
Prema rečima Radivojevića, kompanija “Arbiogas” završila je proteklih dana sve pripremne radove i formirala gradilište na lokaciji “Ciganski ključ”, dok firme članice konzorcijuma uveliko grade kolektorsku i kanalizacionu mrežu.
“Izgradnja kolektorske i kanalizacione mreže je jedan važan i građevinski zahtevan poduhvat kakav u Nišu nije rađen u proteklih 60 ili 70 godina. Da bi se sve otpadne vode prikupile, grade se paralelno sa Nišavom desnoobalni i levoobalni kolektor i veliki sifonski prelaz ispod Nišave. To su ogromni tunelski profili, levoobalni je profila dva metra sa ogromnim iskopima, dubine i šest, sedam metara”, objasnio je Radivojević.
Uz nedostajuće kolektorske mreže, kazao je Radivojević, radi se i kanalizacija u naseljima Hum, Čamurlija, Gabrovac i Jelašnica. “Stvaramo uslove da se i u ostalim naseljima razvije kanalizaciona mreža i da se priključe na kolektore koje koje gradimo. U perspektivi veći broj ljudi će moći da se odrekne septičkih jama i dobije kanalizacionu mrežu”, izjavio je Radivojević.
Grad Niš se projektom prečišćavanja otpadnih voda bavi već desetak godina, ali, kako je rekao Radivojević, ne zbog svoje nepreduzimljivosti, već zbog toga što se radi o ogromnom projektu koji se dugo radi svuda u svetu. Kada postrojenje za preradu vode u Nišu bude završeno, istakao je Radivojević, biće najveće takvo postrojenje u regionu, a sada je najveći projekat u Srbiji u oblasti zaštite životne sredine.
Koje je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare