Šta udišu Borani: Zagađenje kadmijumom bilo i do 42 puta veće od dozvoljenog na pojedinim mestima

Zeleni kutak 14. sep 202417:01 85 komentara
Bor, Srbija, Zijin, ziđin, kineska kompanija, Veliki Krivelj
Shutterstock

U vazduhu u Boru može se naći i arsen i kadijum i olovo, a koncentracije idu i po nekoliko desetina puta više od dozvoljenih. Najgore je na mernom mestu Jugopetrol, pokazao je izveštaj merenja u aprilu.

Sudeći prema „Izveštaju o ispitivanju kvaliteta ambijentalnog vazduha u Boru“ Instituta za rudarstvo i metalurgiju iz ovog grada, lokalno stanovništvo udiše vazduh ispunjen otrovnim hemijskim elementima – od kojih je najviše olova, arsena i kadmijuma.

Kako se navodi u izveštaju za april (broj 1411-24), najveće zagađenost je na mernom mestu Jugopetrol. Koncentracija kadmijuma se kretala u rasponu od 0.16 do 211.2, odnosno 42 puta više od dozvoljenog maksimuma, a arsena 139,7 što je 23 puta više od maksimalne dozvoljene koncentracije.

Dozvoljene vrednosti su za arsen 6 µsg/m3, kadmijum 5 µsg/m3, nikl 20 µsg/m3, benzopiren 1 µsg/m3. Za ukupne taložne materije (UTM) za period od mesec dana dozvoljena koncentracija od 450 µsg/m3.

Kadmijum i arsen najčešći otrovi

Na mernom mestu Oštrelj, u aprilu je zabeležena koncentracija kadmijum od 0,1 do 8,98, što je gotovo duplo više od dozvoljenog.

Povezane vesti

Prekomerno zagađenje kadmijumom i arsenom je zabeleženo i na mernim stanicama Brezonik, Institut i Gradski park. Kadmijum je na Brezoniku išao do 12,2, a arsen do 14,7, dok je kod Instituta zabeležena koncentracija kadmijuma u rasponu 2,19 do 26,6 a arsena od 3,5 do 22,1.

Na mernom mestu „Gradski park“ kadmijum se kretao do 0,88 do 36,3, a arsen od 1,7 do 25,0.

Za ukupne taložne materije (UTM) za period od mesec dana dozvoljena koncentracija od 450 µsg/m3. Ova koncentracija prekoračena je na tri od sedam mernih mesta: Bolnica 639,4, Oštrelj 489,3 i Institut 478,7.

Kada se pogleda srednja godišnja zagađenost za 2023. godinu, najveća je zabeležena na mernoj stanici Jugopetrol gde je arsen 39,8, a kadmijum 9,51. Više od maksimalne dozvoljene koncentracije arsena zabeležene su još na mernim mestima Brezonik 6,6, Gradskom parku 15,4 i Institutu 12,2.

Celokupan izveštaj možete da pročitate ovde.

Koliko su opasni?

Kadmijum je element velike toksičnosti, nekoliko puta veće od arsena. Ima kancerogeno dejstvo, oštećuje bubrege, izaziva anemiju i bolesti kostiju. Štetno deluje i na sistem za kruženje materija.

Arsen je jedan od najpoznatijih otrova. Često se ima u velikim količina u nalazištima bakra. Opasan je po život, vezuje za probleme rada srca, disanja, organa za varenje, jetre, nerava i bubrega. Kancerogen je.

Povezane vesti

Olovo je takođe opasno po zdravlje i život, ali ne u meri kao kadmijum i arsen. Simptomi trovanja olovom mogu uključivati bol u stomaku, zatvor, glavobolju, razdražljivost, probleme sa pamćenjem, neplodnost i peckanje u rukama i stopalima. Ovo trovanje uzrokuje skoro 10% intelektualnih invaliditeta inače nepoznatog uzroka a može dovesti i do problema u ponašanju. Neki od efekata su trajni. U teškim slučajevima može doći do teške anemije, konvulzija, kome ili smrti.

Građani Bora žive kraće i u većem su riziku da obole od kancera

Prema publikaciji „Unapređenje upravljanja kontaminiranim lokalitetima u Srbiji“ koju je  2020. godine objavio  Institut za javno zdravlje „Dr Milan Jovanović Batut“ , u kojoj se nalazi i „Pilot studija – primer Grada Bora“, kod muškaraca i žena u Boru, kako navode, postoji znatno veći rizik od obolevanja i smrti od svih malignih tumora, osim raka kože, a da je životni vek kraći za 10 godina.

Takođe  je primećen i veći rizik od smrtnosti zbog bolesti cirkularnog sistema, respiratornih, digestivnih i urogenitalnih bolesti, kao i veći rizik i za urođene deformacije, malformacije i hromozomske aberacije. Razlog tih većih rizika od obolevanja i smrtnosti je zagađenje.

Podsetimo, Rudarsko-topioničarski kompleks u ovom gradu je od 2018. godine u većinskom vlasništvu kineske kompanije „Ziđin„. Ova kompanija je septembra prošle godine saopštila da je zahvaljujući filterima za odsumporavanje u Boru rešen „vekovni problem zagađenja„.

Poslata su pitanja nadležnim institucijama kao i kompaniji Ziđin.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare