"Dijaloga nema. Nemamo dostupnost pravdi i u tom slučaju jedino rešenje je ulica", smatra Miroslav Mijatović iz Podrinjskog antikorupcijskog tima (PAKT), povodom podnišenja Studija o proceni uticaja na životnu sredinu Rio tinta. Ovoj kompaniji nedostaje 209 parcela.
Kompanija Rio Sava eksplorejšn (exploration) podnela je Ministarstvo zaštite životne sredine zvanični zahtev za određivanje obima i sadržaja „Studije o proceni uticaja na životnu sredinu projekta podzemne eksploatacije ležišta litijuma i bora Jadar“.
U pitanju su katastarske parcele opština Gornje Nedeljice, Brnjac, Veliko Selo, Jarebice, Slatina, Stupnica i Šurice. Sva mesta pripdaju opštini Loznica.
Kako se navodi u zahtevu, Rio Sava u svom vlasništvu ima ukupno 443 parcele u katastarskim opštinama Gornje Nedeljice i Slatina. U zoni planiranih nadzemnih radova u zonama 1A i 2A kompanija Rio Sava u svom vlasništvu ima ukupno 367 parcela, dok bi ukoliko se projekat odobri za potrebe izvođenja nadzemnih radova potrebno u narednom periodu otkupiti još 209 parcela.
Nedostaje još 209 parcela
Miroslav Mijatović iz Podrinjskog antikorupcijskog tima (PAKT) kaže da se na ovaj način nastavlja pravno nasilje koje država Srbija sprovodi nad građanima. Podseća da je Ustavni sud doneo odluku da ne vraća Plan posebne name, ali ga je Vlada vratila i sada se određuje procena obima i sadržaja, što ne smelo da se desi i na osnovu kog propisa je Rio tinto dostavio redlog uticaja na životnu sredinu.
„Dokument o kome pričaju ima 586 strana i rok od 15 dana za podnošenje sugestija. Voleo bih da vidim osobu koja je u stanju da pročita tih 586 strana, analizira ih i pripremi primedbe. Deluje da je u pitanju isti dokument od pre tri ili četiri godine“, kaže Mijatović za N1.
U članu 33 Zakona o planiranju i izgradnji navedeno je da „dokumenti prostornog i urbanističkog planiranja moraju biti usklađeni, tako da planski dokument nižeg hijerarhijskog reda mora biti u skladu sa planskim dokumentom višeg hijerarhijskog reda“, što prema Mijatoviću nije slučaj kod Jadra.
U Zakonu o planiranju i izgradnji član 2 je navedeno da je direktor Agencija za prostorno planiranje i urbaniza ujedno i Glavni republički urbanista, lice odgovorno za sprovođenje stručne kontrole dokumenata prostornog i urbanističkog planiranja iz nadležnosti Republike Srbije, kao i za kontrolu usklađenosti planskih dokumenata. Od novembra na tom poziciji je u VD stanju Đorđe Milić, pomoćnik resornog ministra građevinarstva saobraćaja i infrastrukture Gorana Vesića.
Vredi istaći da na sajtu ove Agenijce ne postoji mogućnost pretrage, a nema ni odeljka o tome ko upravlja Agencijom.
Zahtev za određivanje obima i sadržaja Studije o proceni uticaja na životnu sredinu koji su sada podneli, odnosi se na jedan deo projekta Jadar, tačnije na projekat podzemne eksploatacije ležišta litijuma i bora Jadar, sa pratećim objektima i infrastrukturom, kako pod zemljom tako i na površini terena, uključujući i jalovište,
U pitanju su podzemni rudnik, koji se sastoji od izvoznog okna, ventilacionog okna, podzemne i nadzemne infrastrukture za potrebe funkcionisanja rudnika, uključujući pripremu materijala za zapunjavanje otkopanog prostora, postrojenje za obogaćivanje rude na površini terena sa pratećom infrastrukturom kao i odlagalište rudničke jalovine; procesno postrojenje za preradu koncentrata u cilju proizvodnje litijum-karbonata, borne kiseline i natrijum-sulfata; odlagalište industrijskog otpada kao i veze sa saobraćajnom i komunalnom infrastrukturom.
Kako sa 90 miliona tona jalovine
„Na dve stvari neće imati odgovor. Šta će sa 90 miliona tona jalovine, Kako će garantovati da neće doći do havarije“, pita Mijatović.
Ona podseća da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić nedavno otišao 60 km uzvodno od Jadra, u Ljuboviju da priča sa ljudima o Jadru.
„Vučič je demagog. Poslao nam je poruku iz Ljubovije da će pokušati da nasilno sprovede ovu ideju. U Loznici je bio samo u kasarni, rekao da će se prošeteti pešačkom ulicom. Čekali smo ga sa pitanjima ali se nije pojavio“, smatra Miijatović i ističe da je jako čudno da država sprovodi eksproprijaciju za privatne projekte.
„Šta je tu od javnog značaja“?
Mijatović za N1 kaže da je Ustavni sud najviša instanca u zemlji, poručio da se ne možemo pouzdati u njih i da nama pravda nije dostupna. On podseća da su još pre četiri godine podneli krivične prijave zbpg ponašanja Rio Tinta, kada se desilo da je na mestima istraživanjima ove kompanije umanjen prinos sa zemlje. Ta tužba kako navodi „stoji četiri godidne u fioci“.
Na pitanje N1 šta u tom slučaju preostaje građanima.
„Sve nas, nažalost izvodi na ulicu jer dijaloga nema. Nemamo dostupnost pravdi i u tom slučaju jedino rešenje je ulica. Pravi dijalog je trebalo da bude pre više od pet godina, kada je počelo da se priča o rudniku. Sve što se nalaizarlo nije bilo kako treba.
U dokumentu koji je na uvidu javnosti se navodi da je na osnovu karakteristike ležišta, definisana proizvodnja rude budućeg rudnika, koja iznosi između 1,6 i 1,7 miliona tona godišnje, sa rezervama od 147 miliona tona.
Ministarstvo zaštite životne sredine saopštilo je da je omogućen javni uvid u prvi dokument u proceduri izrade studije o proceni uticaja na životnu sredinu rudarskog dela projekta „Jadar“, a to je zahtev za određivanje obima i sadržaja studije.
Svi zainteresovani mogu u narednih 15 dana da pogledaju „Zahtev za određivanje obima i sadržaja Studije o proceni uticaja na životnu sredinu projekta podzemne eksplaotacije ležišta litijuma i bora Jadar“ i dostave svoje mišljenje.
Koje je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare