Sve više prozjumera u Srbiji, odlična investicija koju koči – dokumentacija

Zeleni kutak 21. dec 202215:39 15 komentara
solarni paneli
Shutterstock

Biti proizvođač i korisnik električne energije je odlična investicija u Srbiji koja se isplati, ali je najveći problem početak procesa kada se prikuplja dokumentacija za podnošenje zahteva, rekao je prvi prozjumer u Srbiji Miloš Lončar.

“Prozjumer je moderna reč koja u suštini znači da ste vi proizvođač i korisnik električne energije”, objasnio je Lončar.

On je precizirao da to podrazumeva postavljanje solarnih panela i korišćenje sunčeve svetlosti za proizvodnju električne energije koja se upotrebljava za sopstvene potrebe u domaćinstvu.

Povezane vesti

Prema rečima Lončara, cela je ideja počela da se ostvaruje kada je poželeo da bude nezavisan i ima sigurnost u snabdevanju električnom energijom, pa je prošle godine počeo da prikuplja dokumentaciju za podnošenje zahteva.

“Procedura se dosta menjala, tako da ona procedura koju sam prolazio nije slična sa ovom sada. Najveći izazov je bio da se shvati šta je sve potrebno da se podnese državi, Elektrodistribuciji ili Elektromreži, i sa tehničke i sa pravne strane, da bi se dobio status kupac-proizvođač”, naglasio je Lončar.

Kako je istakao, korist je u tome što građani mogu da smanje račun za struju, da energiju koju proizvedu koriste za sopstvene potrebe i da budu što manje zavisni od Elektromreže Srbije.

Pravnica u oblasti energetike i prozjumer Varvara Aleksić istakla je da institut prozjumera omogućava da građani proizvode električnu energiju za sopstvene potrebe i da, ukoliko u jednom mesecu proizvedu više, taj višak mogu da prenesu u mrežu i da onda to koriste u periodima kada ne budu imali višak.

“To znači da je najbolje da se akumulira energija u letnjim periodima kada imamo najveću osunčanost i da je onda koristimo zimi kada imamo manju proizvodnju”, obrazložila je Aleksić.

Kako je naglasila, sada u Srbiji ima već oko 500 kupaca-proizvođača, „što govori da je taj institut zaživeo“.

Jakovljević: Razvijena platforma „Solarni kalkulator“

“To naravno ima neke izazove, ali mislim da je većina kupaca spremna na to i da rade po principu ‘učim dok radim’, odnosno dok proizvodim električnu energiju”, napomenula je ona i dodala da to vidi kao veliki potencijal energetske tranzicije u Srbiji.

Izazovi se tiču neusklađenosti u zakonu, u znanju i kapacitetu koji imamo da sprovedemo taj institut u praksi, ukazala je ona i predočila da postoji i neusklađenost procedura, u smislu samog podnošenja zahteva i neusklađenosti na nivou distribucije.

Asistent na Geografskom fakultetu Tijana Jakovljević podseća da je Klimatski forum razvio platformu Solarni kalkulator koji bi građanima trebalo da odgovori na pitanje koliki je potencijal solarne energije na njihovim krovovima.

Kako je objasnila. to se postiže na osnovu prosečnog broja sunčanih sati tokom godine, ali i nagiba krova i njegovog položaja u odnosu na određenu stranu sveta.

Na osnovu toga kalkulator izračunava koliko neko može da dobije struje iz jednog kilovata instalisane snage.

“Kalkulator se može naći na portalu Šume i klima, tamo građani mogu da pogledaju koliki je potencijal njihovog krova, da unesu svoju potrošnju i da dobiju odgovor na pitanje koliko im solarnih panela treba da zadovolje sopstvene potrebe i koliko će ih to koštati”, zaključila je Jakovljević.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare