Vlada španske pokrajine Ekstremadura podržava plan da se izgradi jedan od najvećih evropskih rudnika litijuma, na 800 metara od grada Kaseresa. Pritisak ekologa "pretvorio ga je" u podzemni rudnik, ali projekat ostaje u neizvesnosti, piše španski sajt xataka.com. Međutim, gradsko veće Kaseresa daje podršku udruženjima svojih građana i aktivistima, uključeno je u dve tužbe protiv projekta, čak je i kaznilo kompaniju. Gradonačelnik je 2020. odbio mogućnost otvaranja rudnika, uprkos regionalnoj vladi. "Rizici su veći od koristi", naveo je tada.
Rudnik San Hose de Valdeflores jedno je od najvećih nalazišta litijuma u Evropi. Smešten u Sijera de la Moska, samo 800 metara od centra grada Kaseresa. Rudnik je epicentar sukoba koji je počeo 2017. godine i ne pokazuje znake da će uskoro biti razrešen.
Kamp za industrijalizaciju, koji predvodi Ekstremadura Nju enerdžis (New energies), podružnica australijske kompanije „Infiniti litijum“, planira da izgradi jedan od najvećih evropskih rudnika litijuma u oblasti oko napuštenog rudnika Valdeflores.
Ovaj projekat ima podršku regionalne vlade Ekstremadure, koja u ovom projektu vidi priliku za revitalizaciju privrede regiona, posebno u Kaseresu, potpuno deindustrijalizovanom gradu.
U ovoj kompaniji navode da se radi o drugom najvećem nalazištu u Evropi kada je u putanju dobijanje litijuma iz rude.
Osim ovog rudnika, planirano je da se uveže sa još jednim obližnjim rudnikom kod mesta Kanareval, a u blizini je planirana giga fabrika baterija kineske poslovne grupe „Envision“.
U pitanju je rudnik „Las Navas“ na 30 kilometara od Kaseresa, koji kompanija „Litijum Iberija“ promoviše kao mesto gde bi jalovina ostajala samo privremeno, a zelenilo bi se sadilo oko rudnika. Planirano je da traje 30 godina, nakon čega bi priroda trebalo da ostane kao i pre višedecenijskog kopanja. Šta više, rudnik se promoviše kao prva veza ovog mesta sa „zelenom revolucijom“. Pre dve godine kompanija je najavila da će rudnik biti pušten u rad 2023. godine, ali to se nije desilo.
Las Navas se takođe suočio sa oštrim protivljenjem lokalnog stanovništva. Nalazi se u „dehesa boial“ u Kanaveralu, oblasti koja je tradicionalno posvećena zajedničkim pašnjacima za rančere i berbu plute. Takođe je u blizini drevne hrastove šume. Meštani su formirali platformu No A La Mina (Ne rudniku) u suprotnosti, napominjući da je čak i podzemnim rudnikom nemoguće obezbediti zaštitu lokaliteta, koji se takođe nalazi na sredini migratorne rute zaštićenih ptica.
Gradonačelnik odbio: Rizici veći od koristi
Ovako umivena najava nije naišla na odobravanje. Projekat Valdeflores blokiraju ekološke i građanske organizacije koje, pod sloganom „Sačuvajmo planinu Kaseres“, brane očuvanje planinskog lanca netaknutim i sprečavaju izgradnju otvorenog rudnika, najčešćeg načina vađenja minerala.
Koncesija koju je, u stvari, Salvemos La Montanja (Sačuvajmo planinu) već dobio: Ekstremadura Nju enerdžis je modifikovala prvobitni plan projekta tako da uključuje zakopavanje rudnika.
Međutim, građanska platforma smatra da bi rudnik ove veličine 800 metara od centra grada imao negativne posledice po zdravlje stanovnika Kaseresa, ubrzao procese džentrifikacije u tom području i prouzrokovao nepovratan gubitak lokalne flore i faune.
Osim organizacija, i neke političke grupacije su se pozicionirale protiv kopanja. Gradonačelnik Kaseresa je 2020. godine, odbio mogućnost otvaranja rudnika.
„Rizici su veći od koristi“, rekao je tada.
Obećanja koja se dovode u pitanje
U saopštenju za štampu o novom projektu, Ektremadura nju enerdžis govori o upotrebi 100% obnovljive energije i zelenog vodonika za rad rudnika:
„Razvijen je projekat podzemne ekstrakcije, koji koristi 100% obnovljivu energiju. Koristi se zeleni vodonik, a voda je iz postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda, što projekat čini održivim projektom sa nultom emisijom i nultim ispuštanjem“.
Ova obećanja dovode u pitanje kritičari rudnika na osnovu najnovijeg tehničkog dokumenta koji je poslat Odboru. Dokument govori o gasnoj konekciji na autoputu Truhilio za korišćenje tečnog naftnog gasa (LPG) gde bi zelenim vodonikom bilo zamenjeno svega 20 odsto.
„Takođe, nema kamiona ili velikih mašina na vodonik, osim prototipova, koje zahteva rudnik veličine predloženog“, kažu organizacije pod sloganom Salvar La Montanja.
Dolina Valdeflores je drugo najveće nalazište litijuma tvrdih stena u Evropi. Ekstremadura nju enerdžis očekuje da će iz njega izvlačiti 19.470 tona litijum hidroksida (LiOH) godišnje i ukupno 467.000 tona industrijskog LiOH tokom 26 godina koje očekuje da će eksploatisati nalazište.
Za sada, Ekstremadura nju enerdžis ima dozvolu da započne svoja istraživanja. Ukoliko budu poštovane administrativne procedure i procedure uticaja na životnu sredinu, izgradnja rudnika bi počela 2025. godine, sa očekivanjem da počne sa radom 2027. godine.
Do sada su meštani kočili rudnik, formirajući grupu građana, Salvemos la Montana (Spasi planinu), koja je Infiniti izvela na sud. Ova grupa, organizovana 2019. godine, kaže da bi projekat otvorenog kopa najavljen 2018. uništio zaštićeno područje Valdeflores i da bi nastale emisije iz rudarskog procesa i opreme zagadile grad, utičući na kvalitet vazduha. Štaviše, članovi su skeptični u pogledu brojki koje je kompanija predstavila o novim poslovima.
Gradsko veće Kaseresa podržava udruženje građana i kaznilo je kompaniju sa 26.500 evra za istražne radove bez dozvole. Gradsko veće je takođe uključeno u dve tužbe protiv projekta, obe osporavaju dozvole za istraživanje. Sve dok ove tužbe traju, projekat će morati da sačeka.
Koje je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare